ارتودنسی در رباط کریم

درمانگاه دندانپزشکی سیو به عنوان یکی از بهترین و پاسخگوترین مراکز ارتودنسی در رباط کریم آماده خدمت رسانی به همشهریان محترم در رباط کریم، شهریار، پرند و … است. این مرکز با در اختیار داشتن متخصصین دهان و دندان در همه زمینه‌ها شرایط را برای بالا بردن سطح بهداشت در منطقه آسان کرده است. در این صفحه قصد داریم به طور خلاصه در مورد ارتودنسی و همه نکات کلی مربوط به آن صحبت کنیم. چنانچه به متخصص ارتودنسی در رباط کریم احتیاج دارید حتما از خدمات درمانگاه دندانپزشکی سیو بهره‌مند شوید تا بهترین نتیجه را در کوتاهترین زمان ممکن دریافت کنید.

ارتودنسی چیست و انواع آن کدامند ؟

ارتودنسی یک روش برای از بین بردن ناهنجاری های دندانی مانند کجی، نامرتبی، تراکم بیش از حد و یا فاصله بین دندان ها است که علاوه بر زیبایی لبخند، باعث سلامت دهان و دندان و بهتر شدن عملکرد دندان ها در هنگام جویدن غذا می‌شود. در ضمن ارتودنسی می‌تواند باعث پیشگیری از مشکلات گوارشی شود و همچنین به دلیل مرتب شدن دندان‌ها، باعث سهولت در رعایت بهداشت دهان و دندان و پیشگیری از پوسیدگی های دندانی و مشکلات لثه ای است.

ارتودنسی دندان به دو نوع ثابت و متحرک تقسیم می‌شود و با توجه به شرایط قرارگیری دندان‌ها، سن بیمار، تشخیص پزشک و چند فاکتور دیگر، یکی از انواع آن برای بیمار تجویز می‌شود. در ادامه به طور مختصر به توضیح انواع آن می‌پردازیم.

یک نوع دسته بندی دیگر با نام ارتودنسی نامرئی نیز برای ارتودنسی می‌توان در نظر گرفت که در آن سعی شده است ادوات و وسائل ارتودنسی مشخص نباشد. برای اطلاعات بیشتر در این مورد به مقاله ارتودنسی نامرئی و مزایای آن مراجعه کنید.

ارتودنسی در رباط کریم چگونه است

ارتودنسی ثابت

در ارتودنسی ثابت براکت ها بر روی دندان‌ها چسبانده می‌شوند و تا پایان طول دوره درمان به طور ثابت در دهان قرار می‌گیرند. طول درمان در این روش بستگی به میزان ناهنجاری دندانی بیمار دارد و بین ۱ تا ۳ سال طول می‌کشد. ارتودنسی ثابت بصورت لینگوال یا مخفی هم انجام می‌شود که خود انواع مختلفی دارد که در ادامه به ذکر نام آن‌ها بسنده می‌کنیم:

 • دیمون با براکت های روشن
 • لینگوال در سمت داخل دندان که به سمت زبان قرار می‌گیرند (مطابق تصویر)
 • سرامیکی که از براکت های شفاف همرنگ دندان استفاده می‌شود

 هزینه ارتودنسی لینگوال یا مخفی از نوع ثابت و متحرک بیشتر است و نوع درمان آن همانند ارتودنسی ثابت می‌باشد.

ارتودنسی متحرک

در این روش چیزی به دندان ها چسبانده نمی‌شود بلکه یک جسم در داخل دهان قرار می‌گیرد که به آسانی قابلیت خروج از دهان را دارد، در ابتدا با قالبگیری فک، روند درمان شروع می‌شود و در ادامه قالب مخصوص ناهنجاری‌های دندان  ساخته شده و به بیمار تحویل داده می‌شود. این قالب ها به گونه ای طراحی شده اند که نیروی مشخصی را به کمک پیچ‌ها و فنرها و اجزای مکانیکی به دندان ‌و فک وارد می‌کنند و باعث مرتب شدن دندان‌ها می‌شوند.

در درمانگاه دندانپزشکی سیو می‌توانید توسط بهترین متخصص ارتودنسی در رباط کریم معاینه شوید و با خیال راحت تصمیم به انجام ارتودنسی در این مرکز بگیرید. کافی است با شماره تلفن 02156424420 تماس حاصل نمایید و یک وقت مشاوره رایگان دریافت نمایید.

ارتودنسی متحرک در رباط کریم

مزایای ارتودنسی دندان

 • حفظ سلامت دندان‌ها و کاهش ریسک پوسیدگی
 • راحت‌تر شدن رعایت بهداشت دهان و دندان به‌علت مرتب شدن آنها
 • راحت‌تر جویدن غذا و لذت بردن از خوردن انواع خوراکی‌ها
 • منظم شدن الگوی رشد طبیعی دندان‌ها
 • افزایش اعتماد به‌نفس
 • افزایش طول عمر دندان‌ها

معایب ارتودنسی دندان

 • در روز های اول بعد از شروع کار، ممکن است به‌علت نیروی وارد شده به دندان توسط براکت ها، درد جزئی احساس شود
 • عدم رعایت مناسب بهداشت می‌تواند موجب آسیب به مینای دندان شود
 • امکان بازگشت ناهنجاری‌های دندانی در صورت رعایت نکردن مراقبتهای بعد از درمان
 • طولانی بودن طول مدت درمان
 • بریس‌های فلزی گاهی باعث ایجاد زخم در دهان می‌شود
 •  

مراحل انجام ارتودنسی دندان

 • ابتدا متخصص در اولین جلسه به معاینه دندان‌های بیمار می‌پردازد و با استفاده از عکس رادیولوژی و تشخیص مشکلات فک و دندان بیمار، مانند بیماری لثه، پوسیدگی، جرم دندان‌ها، نیاز به کشیدن و…اقدام می‌کند
 • تهیه عکس های رنگی و رادیوگرافی توسط بیمار
 • بررسی ناهنجاری‌های دندانی و عکس‌های بیمار توسط متخصص
 • در صورت لزوم خارج کردن تعدادی از دندان ها به تشخیص متخصص
 • تشکیل پرونده توسط بیمار و مطالعه کامل شرایط و مراقبت‌های ذکر شده در پرونده و تعهد به انجام آنها
 • چسباندن براکت‌ها روی دندان های بیمار
 • مشخص کردن زمان بندی جلسات بعدی برای ادامه درمان

 

با پایان درمان و برداشت براکت ها از روی دندان و تسویه هزینه‌های آن توسط بیمار، متخصص از نگهدارنده دندان برای ثابت نگه داشتن وضعیت دندان و فک استفاده می‌کند. در واقع با این کار روند انجام ارتودنسی در رباط کریم توسط متخصص به پایان می‌رسد و مرتب شدن دندان‌ها تثبیت می‌شود.

مراحل انجام ارتودنسی در رباط کریم

نگهدارنده ارتودنسی دندان چیست؟

نگهدارنده ارتودنسی باعث ثابت نگه داشتن دندان‌ها در پایان درمان می‌شود و از تکان خوردن و یا بازگشت دندان‌ها به حالت اولیه جلوگیری می‌کند، اگر بیمار بعد از پایان درمان از نگهدارنده‌ها به طور مرتب استفاده نکند ممکن است دندان‌ها به جای قبلی خود بازگردند. به این اتفاق بازگشت درمان می‌گویند که در این صورت نیاز به درمان مجدد دارد و علاوه بر هزینه باعث صرف زمان هم می‌شود. پس بهتر است به صورت مرتب طبق گفته پزشک متخصص تا زمان مشخصی از نگهدارنده یا ریتینر استفاده شود.

ارتودنسی دندان چقدر طول میکشد؟

طول درمان ارتودنسی دندان ها میتواند از ۶ ماه تا ۲ سال طول بکشد. البته در شرایط خاص مانند ناهنجاری‌های زیاد و یا عدم رعایت مراقبت‌های حین درمان توسط بیمار، مانند شکستن براکت ها و … گاهی ممکن است تا ۳ سال هم این درمان طول بکشد.

نکات مهم برای درمان ارتودنسی موفق

 • انجام درمان توسط دندانپزشک متخصص ارتودنتیست
 • رعایت بهداشت اصولی دندان ها در حین درمان
 • مراقبت صحیح از دندان ها و رعایت نکات لازم در حین خوردن انواع خوراکی (مثلا ریز کردن میوه‌های سفت مانند سیب، هویج و… که گاهی باعث شکستن براکت‌ها می‌شود)
 • حضور به موقع و در زمان مشخص در کلینیک دندانپزشکی
 • بعد از برداشتن براکت‌ها به طور مرتب طبق گفته پزشک خود از نگهدارنده استفاده کنید تا از جابه‌جایی جلوگیری شود

آیا ارتودنسی درد دارد؟

در این روش درمانی درد بسیار خفیف است و تنها در اوایل دوره درمان وجود دارد. در جلسه اول با چسباندن براکت‌ها و نیروهای وارد بر دندان، بیمار درد اندکی را تجربه می‌کند که به گفته ی مراجعین بعد از یک هفته دیگر احساس نمی‌شود. همچنین در صورتی که بیمار نتواند فشار یا درد را تحمل کند می‌تواند با مشورت پزشک از مسکن استفاده کند.

میزان درد در این روش به عوامل مختلفی بستگی دارد مثلا اینکه آستانه درد مراجعه کننده چقدر است و یا میزان ناهنجاری به چه صورت است، همچنین میزان نیروی لازم که دندانپزشک باید برای برگرداندن دندان ها به جایگاه اصلی وارد کند و استرس بیمار و تجربه‌های قبلی او از دندانپزشکی از عوامل موثر بر درد بیمار هستند. البته انتخاب درست و مناسب دندانپزشک با تجربه ارتودنسی در رباط کریم می‌تواند از میزان زیاد درد جلوگیری کند.

بهترین سن برای ارتودنسی چه زمانی است؟

بعضی از افراد تصور می‌کنند که این درمان محدوده سنی خاصی دارد و در سنین بالا انجام نمی‌شود، به این افراد باید گفت این روش درمانی مربوط به سن خاصی نیست و افراد می‌توانند از ۳ سالگی به بعد دندان های خود را با این روش درمان کنند. البته اگر در سنین پایین‌تر که استخوان های فک و دندان منعطف‌تر هستند انجام شود بسیار راحت تر است و در زمان کمتری قابل انجام است.

در سنین بالا احتمال دارد نیاز به درمان مشکلات دیگر دندان مانند مشکلات فک، لثه و… وجود داشته باشد که ابتدا باید مشکلات دیگر حل شود سپس ارتودنسی انجام شود و البته اینکه در سنین بالا شکل گیری استخوان‌ها و دندان‌ به زمان بیشتری نیاز دارد. اگر شما هم جز افرادی هستید که از اینکه دیگران متوجه درمان ارتودنسی بر روی دندان‌های شما شوند احساس خوبی ندارید، می‌توانید با مشورت پزشکتان و در صورت امکان درمان ارتودنسی نامرئی را انجام دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر و انجام ارتودنسی در رباط کریم به درمانگاه دندانپزشکی سیو مراجعه کنید و یا با شماره 02156424420 تماس حاصل نمایید.

ارتودنسی در رباط کریم برای کودکان

ارتودنسی دندان نیش

با توجه به اینکه بیشترین بی نظمی های دندانی مربوط به دندان نیش است، ارتودنسی دندان نیش از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و این روش درمانی برای دندان نیش کاربرد بسیاری دارد. گاهی دندان های نیش به صورت نهفته و گاهی  به صورت کج یا خارج از ترتیب دندان ها در بالای فک رشد می‌کنند.

ارتودنسی ثابت، متحرک و نامرئی بهترین روش های اصلاح دندان نیش نهفته هستند اما برخی از پزشکان جراحی فک را برای اصلاح سریع این عارضه ترجیح می‌دهند که بستگی به شرایط زیادی از جمله شرایط بیمار دارد.

ارتودنسی در دوران بارداری

مراقبت از دندان در دوران بارداری بسیار مهم و قابل توجه است و بر همین اساس توصیه اغلب متخصصان به خانم هایی که قصد بارداری دارند این است که درمان ارتودنسی خود را قبل یا بعد از بارداری انجام دهند زیرا در دوران بارداری تغییرات هورمونی باعث برخی مشکلات می‌شود. به عنوان مثال حاملگی باعث التهاب و عفونت لثه می‌شود و با وجود این تورم و درد و همچنین وجود براکت‌ها، رعایت بهداشت دهان، نخ دندان کشیدن و مسواک زدن دشوار می‌شود و به مرور رعایت بهداشت ضعیف می‌شود که در نهایت موجب پوسیدگی دندان‌ها می‌شود.

تاثیرات مخرب استفراغ روی بهداشت دهان و دندان

با هر بار استفراغ مقداری اسید معده همراه با مواد بالا آورده شده وارد دهان می‌شود. این محیط اسیدی که در داخل دهان ایجاد شده باعث پوسیدگی دندان می‌شود. اسید معده به اندازه ای قدرتمند است که برای استحکام و موجودیت براکت‌ها و دستگاه ارتودنسی خطرناک است. توصیه متخصصین در این شرایط، بالابردن سطح بهداشت دهان در بالاترین حد ممکن است و همچنین بعد از استفراغ توصیه می‌شود دهان خود را با آب شستشو دهند.

ارتودنسی یا کامپوزیت

درمان کامپوزیت به جای ارتودنسی در شرایطی قابل قبول است که ناهنجاری دندانی کم و جزئی باشد زیرا در درمان کامپوزیت گاهی دندانپزشک مجبور است دندان سالم شما را برای ایجاد فضای مناسب جهت زیبایی لبخند تراش دهد. تفاوت این دو درمان در طول عمر، هزینه درمان، مدت درمان و نحوه عملکرد آنهاست که مراجعین با مشورت دندانپزشک و شرایط و انتظارات خود تصمیم مناسب می‌گیرند. با مراجعه به مقاله کامپوزیت یا ارتودنسی اطلاعات تکمیلی را در این خصوص کسب نمایید.

کلینیک دندانپزشکی سیو به عنوان یکی از مجهزترین مراکز درمان ارتودنسی در رباط کریم و حومه، با توجه به وضعیت فک و قرارگیری دندانها، بهترین روش از بین روش‌های درمانی موجود را به مراجعین خود ارائه می‌دهد. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کلینیک دندانپزشکی سیو به شماره 02156424420 تماس بگیرید و در روزهای دوشنبه با هماهنگی قبلی برای درمان ارتودنسی در رباط کریم به این درمانگاه مراجعه کنید.

درمان کامپوزیت یا ارتودنسی در رباط کریم

جراحی فک یا ارتودنسی ؟

در ارتباط با این سوال جواب اکثر متخصصین این است که افراد با ناهنجاری‌های فکی و دندانی بهتر است ابتدا درمان ارتودنسی و سپس جراحی فک انجام دهند زیرا جراحی فک زمانی نتیجه مطلوب می‌دهد که دندان‌ها در حالت مرتب نسبت به یکدیگر قرار داشته باشند. به عبارتی در مورد بیمارانی که درمان را در سنین بالاتر انجام می‌دهند و فک بالای آنها عقب و فک پایین آنها جلوتر است و همچنین دچار نامرتبی دندان‌ها هم هستند در ابتدا توصیه می‌شود نامرتبی دندان ها با درمان ارتودنسی بر طرف شود، سپس جراحی فک انجام شود، بهتر است دندان‌های مرتب و ردیف شده در اختیار جراح فک قرار گیرد تا ناهنجاری‌های فک آسان‌تر برطرف شود. در ضمن پس از جراحی فک نیز باید درمان ارتودنسی برای ثبات دندان‌ها و منظم ماندن آنها تا مدتی ادامه پیدا کند.

جراحی فک در رباط کریم

چه زمانی باید به همراه ارتودنسی جراحی فک نیز انجام شود؟

گاهی مشکلات و ناهنجاری‌های دندانی فقط با ارتودنسی قابل حل نیست، به همین دلیل باید حتما همراه آن جراحی فک هم انجام شود. همچنین مشکلات فکی که به صورت ارثی و مادرزاد در افراد وجود دارد هم نیازمند این درمان است که علاوه بر ردیف کردن دندان ها در ارتودنسی از جراحی فک هم بهره برده می‌شود. دندانپزشک با تجربه ارتودنسی در رباط کریم می‌تواند بهترین مشاوره را به بیمار ارائه دهد.

مزایای جراحی فک یا ارتوسرجری

با انجام این درمان اختلالاتی که بر اثر یکسان نبودن و روی هم قرار نگرفتن دو فک در بیمار وجود دارد از بین می‌رود. مشکلاتی مانند ظاهر نامناسب، تلفظ نادرست کلمات، مشکل در جویدن کامل غذا ، عدم بهداشت کافی و بسیاری از مشکلات تنفسی و … که همگی با انجام ارتوسرجری از بین می‌روند.

آیا جراحی فک بدون ارتودنسی ممکن است ؟

بله ممکن است. گاهی به اصرار خود بیمار به دلیل کمبود زمان یا مشکلات دیگر، متخصصین اقدام به جراحی فک بدون درمان ارتودنسی می‌کنند. البته توصیه متخصصین به بیماران انجام همزمان عمل جراحی و درمان ارتودنسی برای گرفتن بهترین نتیجه است و ممکن است در غیر این صورت نتیجه مطلوب حاصل نشود.

در چه صورتی ارتوسرجری انجام میشود؟

 • افرادی که موقع لبخند زدن بخشی از لثه شان مشخص می‌شود
 • افرادی که رشد فکشان دچار ناهماهنگی است
 • افرادی که دندان های جلویشان بدون لبخند زدن مشخص است ،یعنی اگر بخواهند لبهایشان را ببندند باید فشار روی لب های خود بیاورند
 • افرادی که به صورت مادرزاد با مشکلات فکی مواجه هستند
 • کسانی که دچار فک درد مزمن هستند
 • کسانی که دچار تومور فکی هستند
 • کسانی که تنفس غیر ارادی از سمت دهان خود دارند
 • کسانی که جلوزدگی یا عقب رفتگی فک دارند
 • افرادی که از کراس بایت، اُپن بایت، دیپ بایت و…رنج می‌برند
مشکلات فک و ارتودنسی در رباط کریم

درمانگاه دندانپزشکی سیو با بهره بردن از متخصص ارتودنسی در رباط کریم و شهرهای اطراف آماده ارائه خدمات به همشهریان عزیز در جنوب غربی استان تهران است. جهت هماهنگی و دریافت مشاوره رایگان از متخصص ارتودنسی در رباط کریم با شماره تلفن 02156424420 تماس حاصل نمایید. در اولین فرصت به شما وقت داده خواهد شد.