مقالات

بهترین جایگزین دندان از دست رفته

بهترین جایگزین دندان از دست رفته

بهترین جایگزین دندان از دست رفته

اهمیت دندان برای رشد افراد در سنین پایین و حفظ سلامتی شخص در سنین بالاتر بر هیچ کس پوشیده نیست. داشتن دندان مرتب و یک دست باعث بالا رفتن اعتماد به نفس و جایگاه اجتماعی افراد است. امروزه با پیشرفت علم در همه زمینه‌ها، دندانپزشکی نیز از پیشرفت بی نصیب نمانده و بسیار پیشرفت کرده است و از روش‌های نوین بسیاری برای نگهداری دندان در دهان استفاده می‌شود.

اولویت دندانپزشکان بر نگهداری دندان، حتی در سخت‌ترین شرایط است و بیماران نیز باید تلاش کنند تا از کشیدن دندان پرهیز کنند. اما گاهی به خاطر شرایط موجود به هیچ وجه احتمال حضور دندان در دهان وجود ندارد. در این شرایط بیمار باید هر چه سریعتر اقدام به جاگذاری دندان نماید زیرا خالی ماندن فضای دندان معایب و مشکلات بسیاری به همراه دارد. رایج‌ترین روش‌هایی که به عنوان بهترین جایگزین دندان از دست رفته شناخته می‌شوند به قرار زیر هستند:

 • ایمپلنت
 • روکش بریج
 • پلاک متحرک

ایمپلنت دندان

ایمپلنت نسبت به روش‌های دیگر هم جدیدتر و هم گران‌ترین به حساب می‌آید و به نوعی بهترین جایگزین دندان از دست رفته است. معمولا ایمپلنت اولین گزینه پیشنهادی برای انتخاب بهترین جایگزین دندان از دست رفته به دلیل مزایای فراوان آن است. استفاده از این روش نیاز به شرایطی دارد مثلا بیمار باید در شرایط مطلوب سلامتی باشد و یا استخوان فک باید اجازه قرارگیری ایمپلنت را بدهد یعنی دچار تحلیل نشده باشد. البته در صورت تحلیل استخوان فک می‌توان از پودر استخوان استفاده کرد و وضعیت فک را بهتر کرد. در این روش روند بهبودی برای دندانپزشک روشن و مشخص است.

یکی از مشکلات این روش زمان‌بر بودن آن است. این روش برای عجین شدن با فک به حدود سه تا چهار ماه زمان نیاز دارد و البته هزینه هم در این روش بالاست و به نوعی جز معایب آن به حساب می‌آید اما در مقابل مزایای بی شمار آن، این معایب اصلا به حساب نمی‌آیند. از مزایایی آن می‌توان به مواردی مثل طول عمر بالا، احساس راحتی، طبیعی بودن آن، مراقبت از سلامت استخوان فک و جلوگیری از تحلیل رفتن آن، ثبات دهانی بسیار بالا و مستقل بودن این دندان از دندان‌های کناری اشاره کرد.

بریج دندان

گاهی اوقات به دلیل مشکلات آناتومی و یا بحث هزینه و یا موارد دیگر، فرد موقعیت انجام ایمپلنت را ندارد. در این موارد بریج دندان در رباط کریم بهترین جایگزین دندان از دست رفته است. بریج روشی است که در آن دندان‌های کناری دندان کشیده شده تراش می‌خورند و کوچک می‌شوند و یک قالب سه تایی برای آن تهیه می‌شود و این قالب با چسب به دو دندان دیگر می‌چسبد و جای خالی دندان به این روش پر می‌شود.

بریج دندان بر روی پایه ایمپلنت هم قابل انجام است. یعنی اگر 3 دندان کنار یکدیگر کشیده شده باشند، برای دو دندان کناری ایمپلنت کار گذاشته می‌شود و برای هر سه دندان از یک روکش بریج استفاده می‌کنند.

ترکیب ایمپلنت و بریج به عنوان بهترین جایگزین دندان از دست رفته

این روش برای بیمار راحت است و زیبایی آن هم قابل قبول است و هزینه آن زیاد بالا نیست. طول دوره درمان در این روش حدود دو هفته است و هزینه بریج دندان در رباط کریم از ایمپلنت کمتر است و از طرفی طول عمر آن نیز از ایمپلنت کوتاه‌تر است.

گاهی اوقات برای قرار دادن بریج دندان، لازم است که دندان‌های سالم مجاور را بتراشیم تا بتوانیم بریج را روی آن قرار دهیم و این کار ممکن است دندان مجاور را پس از گذشت زمان دچار مشکل کند. البته در صورتی که دندان‌های کناری عصب کشی شده باشند و به روکش نیاز داشته باشند و البته مقاومت خوبی برای نگهداشتن پروتز داشته باشند، این روش مناسب است. در هر صورت در این روش بیمار باید مراقب دندان‌های پایه باشد و هر ساله سلامت آن‌ها را بررسی کند وگرنه ممکن است دندان‌های پایه بعد از مدتی کشیدنی شوند.

پلاک متحرک

اما اگر به هر دلیلی امکان استفاده از بریج هم نباشد باید از پلاک متحرک استفاده کرد. پلاک متحرک با دندان‌های پایه  بیمار ارتباط برقرار می‌کند و به فک متصل می‌شود. پلاک متحرک باید به طور مرتب از دهان خارج شده و تمیز شود و از محلول‌های ضد قارچ نیز برای آن‌ها استفاده شود تا هم دندان‌های پایه سالم بمانند و هم لثه تحلیل نرود. اما این روش به هر ترتیب به دندان‌های پایه و لثه آسیب وارد می‌کند و به افراد با سنین کمتر اصلا توصیه نمی‌شود چون به مرور استخوان فک تحلیل رفته و حتی چهره فرد دچار دگرگونی خواهد شد.

گاهی اوقات از این روش به عنوان جایگزین موقت استفاده می‌شود تا زمانی که ایمپلنت آماده شود هم زیبایی داشته باشد و هم عمل جویدن درست صورت بگیرد.

پلاک متحرک قطعا بهترین روش جایگزین دندان از دست رفته نیست ولی به عنوان اقتصادی‌ترین روش جایگزین دندان از دست رفته شناخته می‌شود و البته طول عمر پلاک متحرک از روش‌های دیگر کمتر است و دندان‌ها به مرور کند می‌شوند. زیبایی این روش از روش‌های دیگر کمتر است و سرعت آماده شدن آن بیشتر است. برای سفارش دندان مصنوعی در رباط کریم می‌توانید به دندانپزشکی سیو مراجعه کنید و با مناسب‌ترین قیمت صاحب دندان مصنوعی در رباط کریم شوید.

دقت داشته باشید که هر روشی به جز ایمپلنت دندان باعث تحلیل رفتن و کوچک شدن استخوان فک خواهد شد که در سلامت و زیبایی افراد تاثیر مهمی دارد.

بهداشت و تمیز نگهداشتن فضای دندان برای همه روش‌های موجود الزامی است. استفاده روزانه افراد از مسواک و نخ دندان امری اجتناب ناپذیر است که به طول عمر دندان‌های طبیعی و یا غیر طبیعی کمک خواهد کرد.

درمانگاه دندانپزشکی سیو رباط کریم با استفاده از تجهیزات جدید و به روز و متخصصین گوناگون در همه زمینه‌های دندانپزشکی آماده ارائه خدمات به همشهریان عزیز است. کاشت ایمپلنت که به عنوان بهترین جایگزین دندان از دست رفته شناخته می‌شود در دندانپزشکی سیو توسط متخصص صورت می‌پذیرد و این مجموعه از برندهای معتبر و شناخته شده ایمپلنت در جهان استفاده می‌کند. همچنین با لابراتوارهای مجهز برای بریج و پلاک متحرک همکاری دارد تا شما عزیزان بهترین احساس ممکن را در صورت استفاده از خدمات این مجموعه تجربه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا دریافت وقت مشاوره با شماره تلفن 02156424420 تماس حاصل نمایید.

2 thoughts on “بهترین جایگزین دندان از دست رفته

 1. پروانه گفت:

  سلام دکتر طول عمر بریج چقدره؟

  1. sivadmin گفت:

   طول عمر بریج به عواملی مثل:
   – رعایت بهداشت بیمار
   – کیفیت کار انجام شده
   – طول ناحیه بی دندانی
   – قدرت عضلات جونده بیمار
   – میزان فشار بر روی ناحیه و …
   بستگی دارد. در این میان وضعیت سلامت دندان‌های پایه بریج و رعایت بهداشت بیمار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
   اما در حالت کلی می‌توان گفت طول عمر بریج بین 7 تا 10 سال است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *