مقالات

کامپوزیت یا لمینت

کامپوزیت یا لمینت

کامپوزیت یا لمینت

با توجه به اهمیت زیبایی و آراستگی ظاهری و تاثیر دندان در زیبایی، افراد زیادی تصمیم می‌گیرند با استفاده از روش‌های موجود اقدام به زیباتر کردن دندان‌های خود کنند. در این موارد در صورت به هم ریختگی دندان‌ها پیشنهاد اول دندانپزشکان درمان ارتودنسی است. اما برای برخی از بیماران درمان ارتودنسی به دلایل مختلفی ممکن نیست و دندانپزشک تشخیص می‌دهد که این فرد باید از درمان طرح لبخند بهره ببرد. مواردی مثل رنگ نا مناسب دندان‌ها، به هم ریختگی جزئی دندان، شکستگی و لب پریدگی در دندان‌ها، و یا حتی فاصله بین دندان‌ها. در این موارد دو راه پیش روی بیمار قرار می‌گیرد که باید به ناچار یکی از این دو راه را برای طرح درمان خود و با مشورت دندانپزشک انتخاب کند. این دو درمان کامپوزیت و لمینت هستند و افراد بنا به شرایطی کامپوزیت یا لمینت را به عنوان طرح درمان خود انتخاب می‌کنند. در این مقاله می‌خواهیم در مورد چالش‌های بین انتخاب کامپوزیت یا لمینت مواردی مهم و تاثیرگذاری را مطرح کنیم.

نکات قابل توجه بسیاری در زمینه انتخاب کامپوزیت یا لمینت وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد اما بد نیست بدانید فرآیند کامپوزیت از ابتدا تا انتها درون درمانگاه دندانپزشکی اتفاق می‌افتد و همه چیز توسط دندانپزشک متخصص زیبایی بر روی دندان شما نقش می‌بندد و هنر دست دندانپزشک متخصص زیبایی را به وضوح می‌توان دید. پس در صورت انتخاب کامپوزیت حتما باید به یک دندانپزشک ماهر مراجعه کنید تا نتیجه نهایی مورد پسند شما باشد.

اما در لمینت طراحی دندان توسط نرم افزار صورت می‌گیرد و ساخت دندان توسط دستگاه و در داخل لابراتوار دندانسازی انجام می‌شود از همین رو حالت طبیعی دندان حفظ می‌شود و خروجی کار زیباتر خواهد بود. در صورت انتخاب این روش لازم است از دندان‌های تراش خورده شخص، قالب گیری شود و به لابراتوار فرستاده شود تا روند ساخت لمینت دندان اجرایی شود.

هزینه

یکی از مهم‌ترین موارد در انتخاب بین کامپوزیت یا لمینت، هزینه و قیمت تمام شده است. هزینه لمینت از کامپوزیت بیشتر است چون لازم است کار لابراتواری بر روی دندان انجام شود. در ضمن درمان لمینت کار حساس‌تری نسبت به کامپوزیت است و ریزه‌کاری‌های بیشتری دارد.

زمان

اگر بیمار برای طرح درمان زیبایی خود عجله داشته باشد و بخواهد هر چه سریعتر آن را دریافت کند، بهترین درمان کامپوزیت خواهد بود چون درمان لمینت زمان بیشتری احتیاج دارد و لابراتوار دندانسازی باید لمینت را آماده کند و این کار زمان زیادتری نسبت به درمان کامپوزیت نیاز دارد. این زمان گاهی به 20 روز هم خواهد رسید.

استحکام و ماندگاری

هر دو روش دوام، استحکام و ماندگاری مناسبی دارند ولی لمینت طول عمر بالاتری دارد زیرا در این روش از چسب بسیار قوی برای اتصال لمینت به پایه دندان استفاده می‌شود که در فضای دهان ماندگاری بهتری دارد.

رنگ پذیری

لمینت رنگ پذیری کمتری دارد و نسبت به دخانیات و مواد غذایی رنگی حساسیت کمتری دارد و دیرتر و سخت‌تر رنگ می‌گیرد اما کامپوزیت به مرور زمان و با مصرف دخانیات و یا خوردن مواد غذایی رنگی، رنگ اصلی خود را از دست می‌دهد و بعد از مدتی باید آن را با کامپوزیت جدید جایگزین کرد.

کدام بهتر است؟ کامپوزیت یا لمینت؟

انتخاب بهترین روش برای هر فرد متفاوت است و به عواملی که توضیح داده شد مرتبط است. البته عواملی مثل سن بیمار، وضعیت دندان‌های دیگر و حتی فک مخالف در این زمینه تاثیرگذار است اما اگر دندانپزشک انتخاب روش طرح درمان را بر عهده بیمار بگذارد و فرد بتواند از هر دو روش استفاده کند باید گفت لمینت از کامپوزیت بهتر است. توجه داشته باشید زمانی که شخص دندان قروچه داشته باشد و یا به عبارتی هنگام خواب دندان‌ها را به صورت نا خود آگاه روی هم فشار دهد و یا دچار سابیدن دندان باشد هیچ کدام از این روش‌ها مناسب نیست.

اگر دندانی که روی آن درمان کامپوزیت یا لمینت صورت گرفته دچار پوسیدگی شود و به عصب کشی نیاز پیدا کند هیچ مشکلی پیش نمی‌آید و دندانپزشک می‌تواند از ناحیه پشت دندان، اعمال دندانپزشکی را بر روی دندان فرد اجرا کند.

در صورتی که انتخاب فرد هر یک از روش‌های کامپوزیت یا لمینت باشد می‌تواند با مراجعه به درمانگاه دندانپزشکی سیو و دریافت مشاوره رایگان از متخصص زیبایی در این درمانگاه تحت درمان قرار بگیرد. برای هماهنگی جهت مراجعه به درمانگاه سیو با شماره تلفن 02156424420 تماس بگیرد و یا به آدرس رباط کریم، بلوار امام خمینی، ساختمان سعادت، طبقه بالای کارگزاری تامین اجتماعی مراجعه کنید.

4 thoughts on “کامپوزیت یا لمینت

 1. Zizi گفت:

  سلام
  اینکه میگن انجام کامپوزیت و لمینت باعثه بوی بد دهن میشه درسته؟؟

  1. sivadmin گفت:

   به خودی خود خیر ولی انجام کامپوزیت و یا لمینت مستلزم رعایت بهداشت بیشتری نسبت به شرایط عادی است. نخ دندان، مسواک، واتر جت و معاینات دوره‌ای باید مرتب صورت بگیرد.

 2. توکلی گفت:

  باسلام
  در درمان لمینیت دندانها تراش داده میشن؟
  ازنظر طول عمر دندانها کم میشن یانه؟

  1. sivadmin گفت:

   در درمان لمینت دندان‌ها تراش می‌خورند اما این تراش در محدوده مینای دندان است و میزان آن بین 0.3 تا 0.5 میلیمتر است و خطری سلامت دندان‌ها را تهدید نمی‌کند.
   تاثیر لمینت بر روی طول عمر دندان اثبات نشده است و نمی‌توان گفت طول عمر دندان را زیاد و یا کم می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *