دندانپزشکی کودکان در رباط کریم

بخش کودکان درمانگاه دندانپزشکی سیو از همان روزهای اول افتتاح درمانگاه، با استفاده از متخصصان کودک و نوجوان و همچنین دستیاران ورزیده، به همشهریان عزیز در شهرستان رباط کریم، پرند، شهریار و … خدمات ارائه می‌کند.

چنانچه برای مشاوره درمان کودکتان نیاز به دندانپزشکی کودکان در رباط کریم داشتید می‌توانید با هماهنگی، به درمانگاه دندانپزشکی کودکان سیو مراجعه کنید و مشاوره رایگان در خصوص دهان و دندان فرزندانتان دریافت کنید.

دندان شیری

به نخستین دندانهایی که به طور معمول از ۶ ماهگی تا ۲ و یا ۳ سالگی در دهان می‌رویند دندان شیری می‌گویند که تعداد آنها ۲۰ عدد است و به صورت A,B,C,D,E در هر نیم فک نام گذاری می‌شوند. این دندان‌ها اغلب از ۶ سالگی شروع به ریزش می‌کنند و معمولاً ریزش آنها تا ۱۲ سالگی ادامه دارد. باید به این نکته دقت شود که تعجیل یا تاخیر چند ماهه در رویش یا افتادن دندانهای شیری مشکلی ندارد اما اگر این فاصله زمانی بیشتر از ۹ ماه شود باید به دندانپزشک متخصص اطفال مراجعه کنید. در صورت نیاز به دندانپزشکی کودکان در رباط کریم می‌توانید روزهای پنجشنبه از ساعت 10 تا 13 به کلینیک دندانپزشکی سیو واقع در بلوار امام خمینی، طبقه بالای کارکزاری تامین اجتماعی مراجعه کنید.

دندانپزشکی کودکان در رباط کریم

دندانهای دائمی

رویش این دندانها اغلب از ۶ تا ۱۲ سالگی ادامه دارد به طوری که در حالت نرمال در سن ۱۲ سالگی شاهد ۲۸ دندان دائمی در دهان هستیم و با بالا رفتن سن و پس از گذشت چند سال شاهد رویش آخرین دندانهای خلفی یعنی دندان عقل هستیم که به طور معمول بین سن ۱۷ تا ۲۵ سالگی رویش آنها کامل می‌شود. البته در صورت عدم رویش با مراجعه به دندانپزشک و چکاپهای دندانپزشکی کودکان در رباط کریم متوجه نوع رویش این دندان یا عدم حضور آن می‌شویم.

دندانهای شیری و لزوم مراقبت و نگهداری از آنها

دندانهای شیری اهمیت زیادی در رشد و شکل گیری فک و دهان دارند در واقع این دندانها راهنمای مناسبی برای مسیر رشد دندانهای دائمی هستند همچنین تشکیل استخوان فک و عضلات آن به دندانهای شیری بستگی دارد تا فضای مناسب دندانهای دائمی را حفظ کند. همچنین رویش دندان ها برای گفتار کودک، لبخند و جویدن غذا اهمیت زیادی دارد.

مراقبت از دندانهای شیری

بهترین راه برای حفظ سلامت دندانهای شیری و جلوگیری از پوسیدگی آنها آموزشهای صحیح اولیه مانند نحوه صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن با فراهم کردن شرایطی که کودکان را به انجام این کارها علاقه‌مند کنیم. همچنین با داشتن یک رژیم غذایی سالم با مواد قندی کمتر یا مراقبتهای ساده مانند شستن دهان با آب خالی بعد از خوردن انواع تنقلات، می‌توان از پوسیدگی دندانهای آنها جلوگیری کرد. مراقبت از دندان شیری تا جایی اهمیت دارد که در برخی موارد و شرایط خاص تجویز بیهوشی برای درمان دندان کودک امری اجتناب ناپذیر است.

آیا دندان شیری نیاز به عصب کشی و ترمیم دارد؟

با توجه به توضیحات قبل، دندانهای شیری به‌عنوان راهنمایی هستند که راه را برای رشد مناسب دندانهای دائمی باز می‌کنند. با توجه به این نکته و اهمیت بالای جویدن غذا توسط کودک، ترمیم یا عصب کشی این دندانها اهمیت زیادی دارد. همچنین در مورد دندانهای شیری باید به نکات زیر توجه کرد:

  • جلوگیری از گستردگی عفونت دندان‌های شیری با ترمیم و رفع پوسیدگی دندانهای کودک
  • بالا رفت اعتماد به نفس کودک با داشتن دندانهای سالم و لبخند زیبا
  • به هم ریختن الگوی رشد صحیح دندان‌های دائمی در صورت عدم مراقبت از این دندانها و کشیدن آنها و بروز ناهنجاری‌های دندانی
  • این دندانها کار جویدن را برای کودک آسان می‌کند و از ایجاد مشکلات گوارشی در آینده جلوگیری می‌کند
  • بهتر و راحت‌تر صحبت کردن کودک با وجود دندانهای شیری
  • دندانهای شیری پوسیده در رشد دندانهای دائمی تاثیر گذارند و اگر پوسیدگی آن را ترمیم نکنیم می‌تواند به مینای دندان دائمی زیرین خود آسیب برساند
  • در صورت عدم رفع پوسیدگی دندانهای شیری، می‌تواند  منجر به دندان درد شدید کودکان و ایجاد آبسه دندان شود

در ضمن همه خدمات درمانی دندانپزشکی کودکان در رباط کریم در کلینیک دندانپزشکی سیو انجام می‌شود. کلینیک دندانپزشکی سیو قبلا تحت نام دندانپزشکی مهر و با مدیریت دکتر مرتضی احمدی مشغول فعالیت بود تا مدتی قبل که کلینیک دندانپزشکی سیو تحت مدیریت ایشان و در ابعاد گسترده تر آماده خدمت رسانی به مردم منطقه شد. یکی از موارد درمانی در این کلینیک، دندانپزشکی کودکان در رباط کریم است که توسط متخصص تحت نظر خود دکتر احمدی مشغول به فعالیت هستند.

در صورت شکستن دندان کودک چه کارهایی باید انجام داد؟

دندانپزشکی کودکان در رباط کریم

ممکن است دندان کودکان بر اثر تصادف زمین خوردن یا ضربه دچار شکستگی در قسمت تاج و ریشه دندان شود در چنین شرایطی باید قسمت کنده شده را درون بزاق دهان کودک، شیر و یا سرم فیزیولوژی قرار دهیم و خیلی سریع خودمان را به نزدیکترین دندانپزشکی برسانیم، توجه کنید این پروسه زمانی نباید بیشتر از دو ساعت طول بکشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر به مقاله با دندان شکسته چه کنیم رجوع کنید.

در این شرایط به سرعت با جستجوی دندانپزشکی کودکان در رباط کریم و یافتن آدرس کلینیک دندانپزشکی سیو به آدرس بلوار امام خمینی، طبقه بالای کارگزاری تامین اجتماعی رجوع کنید.

خارج شدن کامل دندان بر اثر حادثه

در صورتی که دندان شیری یا دائمی کودک بر اثر حادثه به طور کامل از ریشه خارج شد و نتوانستیم خود را به دندانپزشکی برسانیم: برای دندانهای شیری می‌توانیم صبر کنیم تا دندانهای دائمی رویش کنند یا برای حفظ اعتماد به نفس کودک و فضای خالی از دست رفته از پروتزهای دندان استفاده کنیم، اما اگر دندان دائمی به طور کامل خارج شود در چنین شرایطی باید تا سن ۱۸ سالگی صبر کنیم تا استخوان فک به طور کامل رشد کند و پس از آن درمان دائمی ایمپلنت را انجام دهیم البته لازم به ذکر است در این فاصله زمانی می توانیم از دندان های مصنوعی برای حفظ فضای خالی استفاده کنیم.

اگر به دلیل بروز حادثه و یا برخورد با اشیا سخت نیاز به درمان دندانپزشکی در رباط کریم و یا شهرهای اطراف برای کودک دلبندتان را داشتید، بهترین و راحت‌ترین و مناسب‌ترین راه مراجعه به کلینیک دندانپزشکی سیو به آدرس بلوار امام خمینی، طبقه بالای کارگزاری تامین اجتماعی است. در این کلینیک خیال شما هم از لحاظ مواد و متریال مصرفی و هم از لحاظ قیمت آسوده است. ما در این کلینیک از وجود متخصص کودکان بهره می‌بریم و آماده ارائه خدمات به همشهریان عزیزمان هستیم. کلینیک ما در کنار مردم رباط کریم برای بالا بردن سطح بهداشت منطقه ایستاده است.

دندانپزشکی کودکان در رباط کریم

علت پوسیدگی دندانهای جلویی کودکان چیست؟

مهمترین دلیل پوسیدگی دندان شیری در کودکان، شیر مادر و وجود مواد قندی در آن است. برای رفع این مشکل و با مشورت پزشک کودک، باید شیردهی شبانه را بعد از ۶ ماهگی کودک قطع و یا کم کنیم و با هر بار شیر دادن به کودک با گاز استریل خیس روی دندانهای کودک را تمیز کنیم و یا به کودک آب بدهیم.

آبسه دندان شیری کودکان

زمانی که پوسیدگی دندان شیری کودکان پیشرفت کند و به بافت پالپ دندان برسد موجب التهاب و عفونت بافت‌های اطراف دندان یعنی لثه می‌شود که به آن آبسه می‌گویند و انواع آن آبسه حاد و آبسه مزمن هستند. برای تشخیص میزان آبسه دندان و درمان آن می‌توانید به بخش دندانپزشکی کودکان در رباط کریم به آدرس بلوار امام خمینی، ساختمان سعادت، طبقه بالای کارگزاری تامین اجتماعی مراجعه کنید.

علائم آبسه مزمن

در این نوع آبسه، کودک، دندان درد کمتری دارد و به صورت فیستول‌های تخلیه چرک و وجود ضایعه در اطراف دندان قابل رویت است همچنین در عکس رادیوگرافی هم می‌توان مشاهده کرد که این نوع آبسه با درمان ریشه (عصب کشی) یا خارج کردن دندان بهبود می‌یابد.

علائم آبسه حاد

علائم این نوع آبسه شامل تب و درد شدید در صورت کوچکترین ضربه به دندان است و معمولا با مصرف آنتی بیوتیک تجویز شده توسط دندانپزشک و خارج کردن پالپ دندان یا کشیدن دندان بهبود می‌یابد. در صورتی که فرزندتان دچار مشکلات عفونی و آبسه دندان شد به دندانپزشک کودکان در رباط کریم جهت درمان آن مراجعه کنید و نسبت به درمان آن اقدام کنید زیرا در صورت عدم درمان آبسه دندان و پیشرفت پوسیدگی و رسیدن عفونت ریشه به دندانهای دائمی زیرین که در حال رشد هستند آسیب وارد می‌‌شود.

قطره آهن باعث پوسیدگی دندان کودکان می‌شود؟

در حقیقت این باور که قطره آهن باعث پوسیدگی دندان کودکان می‌شود اشتباه است، تنها عارضه مصرف قطره آهن برای دندانهای کودکان تغییر رنگ به صورت لکه‌های قهوه‌ای تیره تا سیاه روی دندان کودک است و دلیل آن حل شدن یون موجود در قطره آهن با بزاق دهان است. برای رفع این مشکل بهتر است بعد از هربار مصرف قطره آهن دهان کودک را با آب شستشو دهیم یا با گازاستریل یا دستمال تمیز مرطوب روی دندانهای کودک را تمیز کنیم. همچنین با توصیه پزشک میتوان از قطره آهن لیپزومال که باعث تغییر رنگ کمتری می‌شود استفاده کرد.

فضا نگهدار چیست؟

فضانگهدار یک وسیله فلزی از جنس استیل ضد زنگ است که با قالب‌گیری توسط دندانپزشک متخصص کودکان به صورت اختصاصی برای کودک ساخته می‌شود و هدف اصلی از این درمان حفظ فضای خالی بین دو دندان است تا دندان دائمی در محل صحیح خود رشد کند.

همانطور که گفتیم دندانهای شیری راهنمای مناسبی برای مسیر رشد دندانهای دائمی هستند اما اگر به هر دلیلی کودک دندان شیری را از دست بدهد باید از فضانگهدار استفاده کرد تا فضای خالی ایجاد شده بین دو دندان کناری حفظ شود و از کج شدن دندانهای مجاور یا مسیر اشتباه رشد دندانهای دائمی که باعث بروز مشکلات ارتودنسی و ناهنجاریهای دندانی میشود جلوگیری به‌عمل آید.

اگر بر اثر پوسیدگی مجبور به کشیدن دندان کودکتان شدید پیشنهاد می‌کنیم هر چه سریعتر و قبل از جابه‌جایی دندان کودک به دندانپزشکی کودکان در رباط کریم مراجعه کنید و سفارش یک عدد فضانگهدار را برای کودک خود ثبت کنید. همانطور که اشاره شد این فضانگهدار از جابه‌جایی دندان کودک تا رویش دندان‌های دائمی جلوگیری می‌کند. عدم استفاده از فضانگهدار می‌تواند در آینده منجر به خرابی و یا رویش نامناسب دندانها شود که برای درمان آن باید از روشهای درمانی ارتودنسی استفاده کرد.

در صورت تمایل برای استفاده از این روش درمانی می‌توانید به درمانگاه دندانپزشکی سیو، بخش دندانپزشکی کودکان در رباط کریم، واقع در بلوار امام خمینی، طبقه بالای کارگزاری تامین اجتماعی مراجعه کنید و کودک خود را توسط پزشک متخصص کودکان تحت این روش درمانی قرار دهید.

دندانپزشکی کودکان در رباط کریم

فیشورسیلانت چیست و چه کاربردی دارد؟

فیشور سیلانت یا شیارپوش یک ماده محافظ و همرنگ دندان است که به صورت یک لایه نازک بر روی شیارهای عمیق روی دندانهای دائمی که محل مناسبی برای رشد و تجمع مواد غذایی هستند قرار داده می‌شود تا از پوسیدگی دندانهای دائمی جلوگیری کند. معمولا این عمل برای دندانهای دائمی خلفی یعنی آسیای اول و دوم که تازه جوانه زده‌اند و مستعد پوسیدگی هستند انجام می‌شود. این درمان از پوسیدگی دندانهای دائمی جلوگیری می‌کند اما به هیچ عنوان جایگزین درستی برای نخ دندان کشیدن و مسواک زدن به شمار نمی‌آید.

یکی از خدمات درمانگاه سیو، ارائه خدمات دندانپزشکی کودکان در رباط کریم است. شما می‌توانید برای استفاده از خدمات مشاوره رایگان دهان و دندان کودکان، همه روزه با درمانگاه به شماره 02156424420 تماس حاصل نمایید و یک وقت مشاوره دریافت کنید.