مقالات

مهمترین دلیل پوسیدگی دندان شیری در کودکان

مهمترین دلیل پوسیدگی دندان شیری در کودکان

مهمترین دلیل پوسیدگی دندان شیری

گاهی اوقات کودک در سنین بسیار پایین مثلا ده ماهگی دچار پوسیدگی دندان می‌شود و والدین تصور می‌کنند این پوسیدگی به دلیل ژنتیک کودک است اما دلیل اصلی این اتفاق ریشه در جای دیگری دارد. با ما همراه باشید تا مهمترین دلیل پوسیدگی دندان شیری آشنا شوید.

 مهمترین دلیل پوسیدگی دندان شیری کودکان، شیردهی شبانه به کودک است. برخی افراد تصور می‌کنند شیر مادر عامل پوسیدگی دندان نیست اما شیر مادر حاوی قند است و باعث پوسیدگی دندان در کودکان می‌شود.

ترکیبات شیر مادر

اصلی‌ترین ماده تشکیل دهنده شیر مادر آب است. مقدار آب موجود در شیر مادر بسیار زیاد است و تمام آب مورد نیاز بدن کودک را تامین می‌کند. ماده بعدی موجود در شیر مادر کربوهیدرات‌ها هستند که مهم‌ترین آن‌ها لاکتوز یا قند شیر است. قند شیر یا لاکتوز موجود در شیر انسان از لاکتوز موجود در شیر گاو هم بیشتر است. در شیر مادر چربی و پروتئین و مواد مغذی و مهم دیگری مثل ایمونوگلوبین‌ها، هورمون‌ها، آنزیم‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی هم وجود دارند.

شیر مادر بیشتر به دندان کودک آسیب می‌زند یا شیر گاو؟

با توجه به وجود قند در شیر مادر می‌توان گفت شیر مادر نسبت به شیر گاو پوسیدگی زایی بیشتری دارد طوریکه چهار وعده شیر شبانه، تا هفت برابر احتمال پوسیدگی دندان را بیشتر می‌کند چون ترشح بزاق در شب و هنگام خواب کمتر است و این خود باعث برخورد طولانی‌تر شیر مادر با دندان‌های کودک است و به مرور منجر به خرابی دندان کودک می‎شود.

تا اینجای کار دانستیم که اگر کودک در طول شب از شیر مادر تغذیه کند به دلیل وجود قند در شیر مادر می‌تواند منجر به خرابی دندان کودک شود. با این وجود شیر مادر نسبت به شیر خشک آسیب کمتری به دندان کودک وارد می‌کند زیرا در شیر خشک قند مصنوعی وجود دارد که احتمال خرابی دندان را بالا می‌برد.

تاثیر شیشه شیر بر فک و دهان کودک

برخی والدین کودک خود را برای خواب آسوده‌تر به شیشه شیر عادت می‌دهند. اما باید در نظر داشت استفاده از شیشه شیر باعث به هم ریختگی دندان‌های کودک می‌شود. همچنین ممکن است والدین در طول روز به طور مکرر به کودک آب جوش و نبات، شیر و شکر یا چای و قند بدهند. این کار از طرف دندانپزشکان به شدت نهی می‌شود و باعث خرابی دندان‌های کودک از سنین پایین می‌شود.

راه حل مقابله با مهمترین دلیل پوسیدگی دندان شیری چیست؟

باید با مشورت پزشک کودک، شیر شبانه را قطع و یا کم کرد اما اگر پزشک اجازه این کار را ندهد باید بعد از نوشیدن شیر به کودک مقداری آب دهید و یا با گاز استریل یا یک دستمال تمیز، دندان‌های کودک را تمیز کنید. حتی برخی دندانپزشکتان توصیه می‌کنند بعد از چند روز از تولد نوزاد، لثه‌های نوزاد را با دستمال تمیز ماساژ دهید. با این کار کودک به رعایت بهداشت عادت می‌کند و در آینده با اشتیاق بیشتری مسواک می‌زند. در ضمن ماساژ دادن لثه، باعث گردش بهتر خون در این ناحیه می‌شود که عملی مفید برای دندان‌های کودک در آینده است.

تاثیر شیر مادر بر دندان کودک

البته خوردن شیر مادر توسط کودک به معنی تاثیر منفی بر روی دندان‎های کودک نیست بلکه کودکانی که از این ماده مغذی استفاده می‌کنند احتمالا در آینده دندان‌های بهتری خواهند اشت و کمتر دچار پوسیدگی دندان می‌شوند و وجود مواد مغذی در شیر مادر به استحکام دندان کودک در آینده کمک می‌کند. همچنین نوشیدن شیر از سینه مادر باعث حالت دهی و فرم دهی مناسب به فک و دهان کودک می‌شود اما پیشنهاد می‌شود برای گرفتن بهترین نتیجه از راهنمایی‌های موجود در این مقاله بهره ببرید.

یکی از مشکلات بسیار اساسی برای دندانپزشکی کودکان، ترس کودک از دندانپزشکی است. خوشبختانه در درمانگاه دندانپزشکی سیو سعی شده است فضای میزبانی بسیار جذاب برای کودکان آماده شود همچنین متخصصین این مجموعه با تجربه هستند و با برقراری رابطه دوستانه با کودکان، کار خود را انجام می‌دهند. چنانچه کودک دلبند شما احساس دندان درد داشته باشد و یا پوسیدگی روی دندان‌های کودک مشاهده کردید بهترین راه مشورت با پزشک متخصص است. درمانگاه دندانپزشکی سیو با داشتن کادر درمان مجرب و متخصص، آماده پذیرش کودک دلبند شما برای انجام کلیه امور دندانپزشکی است. جهت دریافت وقت مشاوره رایگان با شماره تلفن 02156424420 تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *