مقالات

بیهوشی برای درمان دندان کودک

بیهوشی برای درمان دندان کودک

بیهوشی برای درمان دندان کودک

دندان کودک درد دارد، غذا را نمی‌تواند درست بجود و ظاهر دندان‌های کودک نامرتب و پوسیده است. از طرفی با دندانپزشک همکاری نمی‌کند و اجازه درمان دندان را نمی‌دهد. در این شرایط راه حل منطقی چیست ؟

آیا اینکه کودک را به حال خود رها کنیم و هیچ نگرانی در مورد دندان‎های دائمی او در سنین بالاتر و رشد کودک نداشته باشیم راه حل درستی است؟

اگر کودک در مطب دندانپزشکی با دندانپزشک همکاری نکند، عموما درمان او بی نتیجه می‌ماند در مواردی هم که درمان انجام شود به دلیل کارشکنی‌های کودک، درمان درستی صورت نمی‌پذیرد و خیلی وقت‌ها شاهد هستیم دندان ترمیم شده در این کودکان بعد از مدتی دچار مشکل می‌شود و  دوباره به ترمیم و یا حتی کشیدن احتیاج پیدا می‌کند.

در این موارد یکی از گزینه‌هایی که همیشه پیش رو است انجام بیهوشی است. در این مقاله با ما همراه باشید تا در خصوص بیهوشی برای درمان دندان کودک اطلاعات مفیدی کسب کنید.

چه کسانی کاندید بیهوشی برای درمان دندان کودک هستند؟

  • کودکانی که در سنین پایین هستند و تعداد زیادی دندان خراب دارند و از طرفی با دندانپزشک به دلیل سن کم و یا ترس از دندانپزشکی همکاری نمی‌کنند
  • کودکانی که دارای معلولیت‌های ذهنی مثل اوتیسم و یا سندروم داون هستند
  • کودکانی که حالت تهوع شدید می‌گیرند

این دسته از کودکان کاندید اصلی برای انجام بیهوشی در حین دندانپزشکی هستند زیرا انجام امور دندانپزشکی بر روی این دسته، باعث ترس و وحشت بیش از حد در آنها و یک خاطره بسیار ناخوشایند در ذهن آنها می‌شود.

مزایای بیهوشی برای درمان دندان کودک

به طور خلاصه وقتی دندانپزشک متخصص با تجربه در یک مرکز معتبر اقدام به بیهوشی کودک می‌کند سرعت اجرای امور دندانپزشکی برای کودک بسیار بالا می‌رود. برای مثال ترمیم یک دندان برای کودکی که با دندانپزشک همکاری نمی‌کند در حدود دو ساعت زمان می‌برد در صورتیکه اگر کودک بیهوش باشد در مدت زمان دو ساعت تعداد 4 یا 5 دندان برای کودک ترمیم می‌شود.

نکته بسیار مهم دیگر این است که هیچ خاطره ناخوشایندی در ذهن کودک شکل نمی‌گیرد و در آینده نیز احتمال ترس از دندانپزشکی در فرد کمتر است. زیرا ترس از دندانپزشکی در افراد بالغ، اغلب از دوران کودکی در آنها شکل گرفته است.

آیا بیهوشی برای درمان دندان کودک عوارض دارد ؟

در کتب تخصصی دندانپزشکی هیچ عارضه جدی در مورد بیهوشی برای درمان دندان کودک ذکر نشده است. البته تا 48 ساعت پس از بیهوشی ممکن است کودک علائمی مثل گلودرد، حالت تهوع و یا تب داشته باشد اما این علائم موقت هستند و به زودی از بین خواهند رفت و هیچ عارضه جدی و علائمی باقی نخواهد ماند.

خطراتی که در صورت وجود دندان خراب در دهان کودک، سلامتی فرزندتان را تهدید می‌کند بسیار بیشتر و جدی‌تر از عوارض بیهوشی بر روی کودک است. بهترین خاصیت بیهوشی برای درمان دندان کودک عدم شکل گیری ترس و استرس در کودک و درمان دندان بدون هیچ گونه احساس ناخوشایندی است.

روش انجام بیهوشی برای درمان دندان کودک

ابتدا برای جلوگیری از وقوع ترس در کودک و قبل از ورود به اتاق عمل، کودک را با یک داروی خوراکی به خواب فرو می‌برند بعد از آن و در اتاق عمل و تحت نظارت متخصص بیهوشی کودک را برای زمان مورد نیاز دندانپزشک و توسط داروهای تزریقی بیهوش می‌کنند. در تمام زمان بیهوشی کودک، متخصص بیهوشی در اتاق عمل حضور دارد و علائم حیاتی کودک پیوسته کنترل می‌گردد. بعد از به هوش آمدن نیز کودک دو ساعت در قسمت ریکاوری می‌ماند تا پزشکان از شرایط سلامت کودک اطمینان یابند.

نکاتی در مورد بیهوشی کودکان

  • بیهوشی برای کودکان زیر 4 سال توصیه نمی‌شود ولی اگر چاره‌ای جز بیهوشی نباشد پیشنهاد می‌شود بیش از یک بار کودک در معرض بیهوشی قرار نگیرد.
  • مدت زمان بیهوشی نیز بسیار مهم است و حتی‌المقدور کودک نباید بیش از دو ساعت بیهوش باشد تا از بروز اتفاقات احتمالی جلوگیری به عمل آید.
  • یکی از مواردی که باید حتما به آن توجه شود عدم وجود بیماری‌های زمینه‌ای در کودک است زیرا وجود بیماری زمینه‌ای ممکن است شرایط خطرناکی برای کودک رقم بزند. بنابراین قبل از انجام بیهوشی لازم است که کودک توسط پزشکان متخصص معاینه شود و در صورت وجود بیماری از بیهوشی خودداری شود.
  • بعد از ترمیم دندان به روش بیهوشی برای درمان دندان کودک، کودک به درستی می‌تواند غذا بخورد و هضم غذا بهتر صورت می‌پذیرد و در روند رشد کودک نیز تاثیر به سزایی دارد.

کلام آخر

عده‌ای از افراد تصور می‌کنند به محض اینکه کودک در دندانپزشکی بهانه گیری کرد و یا همکاری نکرد باید او را بیهوش کرد؛ اما این کار درستی نیست بلکه باید در این شرایط صبوری به خرج داد تا کودک با شرایط کنار بیاید. از بیهوشی مواقعی استفاده می‌شود که دیگر هیچ راهی برای ترمیم دندان وجود ندارد و مجبور به این کار هستیم.

مقداری مدارا با کودک و انجام کارهایی که باعث پرت شدن حواس او از دندانپزشکی می‌شود برای جلوگیری از بیهوشی توصیه می‌شود. در یک کلام فواید بیهوشی برای درمان دندان کودک بسیار بیشتر از عوارض ناچیز آن است به شرطی که همه موارد به درستی اجرا شوند.

درمانگاه دندانپزشکی سیو با دندانپزشکان متخصص و مجرب در همه زمینه‌ها مخصوصا دندانپزشکی کودکان، آماده خدمت رسانی به همشهریان عزیر در محدوده رباط کریم، پرند و شهریار است. جهت دریافت وقت مشاوره رایگان برای دندان‌های کودکتان با شماره تلفن 02156424420 تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *