مقالات

تاج مصنوعی دندان با پست و کور

تاج مصنوعی دندان با پست و کور

تاج مصنوعی دندان با پست و کور

در برخی موارد بعد از درمان اندو یا عصب کشی، ریشه‌های دندان سالم هستند ولی دندان، تاج مناسب و مستحکمی ندارد یعنی قسمت عمده‌ای از دیواره‌های دندان از بین رفته است. در این مواقع می‌توان به جای کشیدن دندان از روش‌های محتاطانه‌تری هم استفاده کرد و برای بالا بردن استحکام دندان و جلوگیری از آسیب و شکست، از تاج مصنوعی دندان با پست و کور استفاده کرد.

هنگامی که مقدار زیادی از دیواره‌های دندان از دست می‌رود حتی اگر ریشه دندان سالم باشد دندان توان تحمل فشار را ندارد و باید به وسیله یک بخش خارجی تقویت شود و نیروهای وارده به دندان به ریشه‌های سالم آن منتقل شوند. در این وضعیت پر کردن دندان راه مناسبی نیست چون بعد از مدتی منجر به شکست دندان و یا افتادن مواد پر کردنی می‌شود.

تاج مصنوعی یک قطعه است که به نوعی باعث تقویت ساختار باقی‌مانده دندان و همچنین انتقال موثر نیروها به ریشه می‌شود. تاج مصنوعی دندان با پست و کور یک پایه و پشتیبان قوی برای قرار گرفتن روکش دندان بر روی آن است و طول عمر دندان را افزایش می‌دهد و از دندان ضعیف و دندانی که احتمال شکستگی بالایی دارد محافظت می‌کند. این روش به طرق مختلف برای همه دندان ها قابل انجام است و عموما طول عمر خوبی دارد.

چه زمانی از تاج مصنوعی دندان با پست و کور استفاده می‌شود؟

هنگامی از تاج مصنوعی دندان با پست و کور استفاده می‌کنیم که دیواره‌ی دندان از دست رفته باشد و قابلیت و توان تحمل روکش بر روی خود را نداشته باشد و اگر از روکش استفاده کنیم احتمال شکستگی دندان را زیاد کرده‌ایم. در این مواقع با استفاده از یک قطعه فلزی فضای خالی و دیواره‌های ریخته شده دندان را پر می‌کنیم و بعد روی تاج مصنوعی دندان روکش قرار می‌دهیم تا هم جویدن برای بیمار راحت باشد و هم دندان ظاهر مناسبی پیدا کند. ولی اگر دندان بتواند روکش را نگهدارد دیگر لزومی به استفاده از پست و کور نیست.

روش کار در درمان تاج مصنوعی دندان با پست و کور

روش کار به این صورت است که دندانپزشک از قسمت تاجی و همچنین ریشه دندان قالب گیری انجام می‌دهد و آن را به لابراتوار می‌فرستند. در لابراتور، پست (که درون ریشه قرار میگیرد) و کور (که شامل قسمت تاجی دندان می‌شود) با مواد  مخصوص که عمدتا فلزی هستند ساخته می‌شوند. بعد از قرار دادن پست و کور درون دهان بیمار، دوباره از وضعیت دندان بیمار قالب گیری می‌کنند و این بار لابراتوار باید روکش دندان را بسازد. در مرحله بعد روکش را بر روی دندان بیمار قرار می‌دهند و فرآیند ترمیم دندان به روش پست و کور به پایان می‌رسد.

تاج مصنوعی دندان با پست و کور

استفاده از تاج مصنوعی دندان با پست و کور یا درمان ایمپلنت؟

برای بسیاری از افراد سوال است که استفاده از پست و کور مناسب تر است یا ایمپلنت دندان؟ به این افراد باید گفت بهترین حالت برای فرد استفاده از دندان طبیعی است و دندانپزشکان دلسوز تمام تلاش خود را به کار می‌برند تا دندان فرد را درون دهان نگهدارند ولی اگر دندانی قابلیت نگهداری نداشته باشد بهترین جایگزین برای دندان، ایمپلنت است.

لزوم مراجعه مرتب به دندانپزشک

هر فرد به طور مرتب و هر شش ماه یکبار باید به دندانپزشک مراجعه کند و از ایشان مشاوره دریافت کند. بازدید دندان توسط دندانپزشک باعث می‌شود در مراحل ابتدایی پوسیدگی دندان، به آن رسیدگی شود و شرایط برای دندان سخت نشود. بر همین اساس اگر پوسیدگی زیاد عمیق نشده باشد و ریشه دندان سالم باشد، حتی اگر تاج دندان از بین رفته باشد می‌توان با استفاده از تاج مصنوعی دندان با پست و کور از کشیدن دندان جلوگیری کرد تا هم از هزینه‌های بالاتر جلوگیری کرد و هم لذت استفاده از دندان طبیعی را مدت طولانی‌تری لمس کرد.

درمانگاه دندانپزشکی سیو واقع در رباط کریم، بلوار امام خمینی، طبقه بالای کارگزاری تامین اجتماعی آماده انجام مشاوره برای بیماران محترم است. برای کسب اطلاعات جهت مشاوره، با درمانگاه دندانپزشکی سیو با شماره تلفن 02156424420 تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *