مقالات

مسواک زدن با نمک

مسواک زدن با نمک

مسواک زدن با نمک

برخی افراد به طور مداوم به مسواک زدن با نمک عادت دارند و روزانه حتما آب نمک قرقره می‌کنند. اما آیا واقعا نمک برای سلامت دندان و لثه مفید است یا این کار یک عمل اشتباه رایج است؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات خوبی در مورد مسواک زدن با نمک و قرقره کردن هر روزه آب نمک کسب کنیم.

نمک به عنون ماده‌ای مغذی

از قدیم مرسوم بوده است که برای جلوگیری از پوسیدگی دندان از نمک خوراکی استفاده می‌کرده‌اند ولی اینکه این باور از کجا آمده و چطور به این نتیجه رسیده‌اند اطلاعاتی در دسترس نیست. نمک به عنوان یک ماده معدنی سرشار از خواص است و بدن انسان برای سلامتی و کارکرد مناسب عضلانی به نمک نیاز دارد.

در طب سنتی نیز به نمک بسیار توجه شده و شستن دهان و دندان با نمک توصیه شده است. این موارد باعث شده که برخی افراد استفاده از نمک را در هر کاری توصیه کنند ولی در واقعیت وجود هیچ عامل سفید کننده در نمک خوراکی اثبات نشده است و با این کار فقط نمک به دندان سابیده می‌شود و این سابیدگی شاید در مواردی در کوتاه مدت باعث سفیدی دندان شود.

مسواک زدن با نمک

مسواک زدن با نمک و مینای دندان

مطالعات امروزی نشان می‌دهد نمک باعث از بین رفتن مینای دندان است که این عامل اصلی برای پوسیدگی دندان به حساب می‌آید و استفاده مداوم از نمک به مرور به لثه آسیب می‌رساند. البته وقتی از آسیب دیدن مینای دندان و مشکلات لثه صحبت می‌کنیم منظور ما استفاده بیش از حد از نمک و یا جوش شیرین است ولی در صورت مصرف مقداری کم از نمک و جوش شیرین، اتفاقی برای دندان و لثه نمی‌افتد.

جوش شیرین جایگزین خمیر دندان نیست

در مورد جوش شیرین باید گفت برخی شرکت‌های تولید خمیردندان در ترکیبات خود از جوش شیرین استفاده می‌کنند و در صورت نبود خمیردندان حاوی فلوراید، جوش شیرین گزینه مناسبی برای اسفاده موقت جهت پاک کننگی دندان است زیرا یک سابنده بسیار ملایم برای از بین بردن لکه‌های دندانی است ولی به هیچ وجه جایگزینی برای خمیردندان نیست و فقط مسواک زدن با جوش شیرین موثرتر از مسواک زدن بدون جوش شیرین است اما به تنهایی توان جلوگیری از پوسیدگی دندان را ندارد.

فلوراید مهم‌ترین عامل در جلوگیری از پوسیدگی

تا اینجا گفتیم استفاده بی رویه و روزانه از نمک و مسواک زدن با نمک نه تنها کمکی به دندان و لثه نمی‌کند بلکه در دراز مدت باعث پوسیدگی دندان و حساسیت‌هایی در ناحیه لثه می‌شود. همانطور که می‌دانید فلوراید موجود در خمیردندان مهم‌ترین عامل جلوگیری از پوسیدگی دندان و عامل اصلی تقویت مینای دندان است. بنابراین اگر فردی همیشه از نمک استفاده کند و خمیر دندان را به کلی کنار بگذارد از مزایای فلوراید موجود در خمیر دندان بی بهره می‌ماند. علاوه بر آن نمک زیاد خود باعث پوسیدگی دندان است.

قرقره کردن آب نمک

همانطور که در مقاله “نحوه صحیح استفاده از دهانشویه” گفتیم استفاده بیش از حد از دهانشویه کمکی به سفیدی دندان نمی‌کند و حتی باعث وجود لک بر روی دندان می‌شود، در این مقاله هم باید بگوییم مسواک زدن با نمک به صورت روزانه و یا قرقره کردن آب نمک به دفعات بالا هم باعث آسیب دیدگی دندان و تحلیل لثه می‌شود و فردی که به امید سفیدی دندان این کار را انجام دهد بعد ازمدتی نتیجه عکس می‌گیرد. البته در مواردی شخص اجازه استفاده از آب نمک را دارد و آن هم زمانی که فرد درون دهان زخم یا آفت دارد و یا دچار گلو درد است. در این مواقع مقداری نمک را در آب گرم حل کنید و به مدت 30 تا 45 ثانیه درون دهان بچرخانید و قرقره کنید. این کار باعث کاهش التهاب در ناحیه گلو و آفت دهانی است.

درمانگاه دندانپزشکی سیو واقع در رباط کریم، بلوار امام خمینی، طبقه بالای کارگزاری تامین اجتماعی با وجود متخصصان دهان و دندان همه روزه از ساعت 10 الی 20 آماده خدمت رسانی به همشهریان محترم است. بیماران محترم می‌تواند جهت دریافت وقت مشاوره رایگان با شماره تلفن 02156424420 تماس حاصل نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *