مقالات

نحوه صحیح استفاده از دهانشویه

نحوه صحیح استفاده از دهانشویه

نحوه صحیح استفاده از دهانشویه

دهانشویه یک مایع الکلی است برای از بین بردن باکتری‌ها و میکروب‌های موجود در دهان و دلیل استفاده از آن بالا بردن سطح بهداشت دهان، جلوگیری از پوسیدگی دندان، کمک به سلامت لثه و خوشبو شدن دهان است.

نکته مهم در مورد دهانشویه، دستور استفاده از دهانشویه است که قالبا پشت آن نوشته شده است و بهتر است بر اساس آن استفاده شود. گاهی استفاده از دهانشویه ها شرایط خاصی دارد که حتما برای استفاده درست باید طبق دستور آن عمل کرد. مثلا بعضی از دهانشویه‌ها غلیظ هستند و باید با مقداری آب مخلوط شوند.

دفعات استفاده از دهانشویه

با توجه به شرایط مختلف ممکن است دفعات استفاده از دهانشویه متفاوت باشد ولی بهتر است دو بار در هفته شب‌ها قبل از خواب استفاده شود. یعنی ابتدا نخ دندان کشیده شود سپس مسواک زده شود و در انتها از دهانشویه استفاده شود. در هر بار استفاده از دهانشویه باید این مایع را حدود 30 تا 45 ثانیه در دهان گرداند طوریکه به همه نقاط دهان برسد و به هیچ وجه نباید قورت داده شود.

آیا بعد از استفاده از دهانشویه می‌توان دهان را شست؟

دهانشویه به دلیل وجود الکل مزه بدی دارد و باعث سوزش زبان می‌شود به همین خاطر عده‌ای بعد از استفاده از دهانشویه دهان خود را با آب می‌شویند و یا آب می‌خورند اما این کار اشتباه است و نباید به مدت 30 تا 45 دقیقه دهان را شست زیرا اثر آن از بین می‌رود. این تلخی و سوزش بعد از مدت کوتاهی از بین می‌رود و دیگر مزه آن احساس نمی‌شود. فلورایدی که در دهانشویه وجود دارد در این زمان فرصت دارد بهترین اثر را بر روی باگتری‌ها بگذارد.

عوارض استفاده بیش از حد از دهانشویه

استفاده بیش از حد از دهانشویه به دلیل از بین بردن فلور طبیعی و باکتری‌های مفید موجود در دهان اصلا توصیه نمی‌شود (فلور طبیعی در واقع میکروارگانیسم‌هایی هستند که بدون ایجاد بیماری روی ارگانیسم‌های زنده یا بی جان دیگر زندگی می‌کنند). این کار ممکن است منجر به رشد بیش از حد قارچ در دهان و رویش مو بر روی زبان شود. از دیگر معایب استفاده بیش از حد از این مایع از بین رفتن رنگ طبیعی دندان (زرد شدن دندان‌ها) و به وجود آوردن لک بر روی دندان است. البته این تغییرات دائمی نیستند و بعد از مدتی که از دهانشویه استفاده نشود دهان و دندان به حالت اصلی خود باز می‌گردند.

ممکن است در کوتاه مدت و برای برخی افراد که از بیماری لثه رنج می‌برند و یا دندان خود را به تازگی جرم گیری کرده‌اند استفاده بیشتر از دهانشویه توسط دندانپزشک تجویز شود اما بعد از مدتی دوباره همان هفته‌ای دو بار تجویز می‌شود.

استفاده از دهانشویه چه فوایدی دارد

استفاده از دهانشویه علاوه بر کاهش ریسک پوسیدگی دندان‌ها و سلامت نگهداشتن لثه، بعد از جراحی‌های درون دهان و همچنین برای افرادی که زیاد آفت می‌زنند و یا در دهانشان آفت دارند نیز توصیه می‌شود.

گاهی بعضی دندان‌ها هنوز پوسیده نشده‌اند اما بسیار به پوسیدگی نزدیک هستند، برای این افراد دهانشویه حاوی فلوراید تجویز می‌شود تا جلوی پیشرفت پوسیدگی گرفته شود.

استفاده از دهانشویه باعث خوشبو شدن دهان می‌شود اما باید دانست دهانشویه یک درمان کوتاه مدت برای بوی بد دهان است. گاهی بوی بد دهان عوارض مشکلات دیگر است و باید این مشکلات توسط پزشک شناسایی و حل شوند.

نکته آخر

با وجود همه فواید دهانشویه باید توجه داشت که دهانشویه جایگزین نخ دندان و مسواک نیست بلکه باید در کنار نخ دندان و مسواک از آن استفاده شود. استفاده از دهانشویه گاهی مشابه یک مرهم کوتاه مدت است یعنی باعث می‌شود مشکلات جدی تر دهان و دندان به دلیل استفاده از آن دیده نشود به همین خاطر حتما باید زیر نظر دندانپزشک از دهانشویه استفاده کرد تا دندان‌ها دچار مشکلات جدی‌تر نشوند.

 در ضمن به دلیل وجود دهانشویه‌های مختلف با خواص کاربردی مختلف پیشنهاد می‌شود برای تشخیص نوع دهانشویه متناسب با وضعیت دهان خود به دندانپزشک مراجعه کنید. درمانگاه دندانپزشکی سیو واقع در رباط کریم، بلوار امام خمینی، طبقه بالای کارگزاری تامین اجتماعی آماده ارائه خدمات مشاوره دهان و دندان به مراجعین محترم است. برای دریافت وقت مشاوره با شماره تلفن 02156424420 تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *